Home > Multi-zone Audio System > איפה לקנות רמקולים בארץ

איפה לקנות רמקולים בארץ

(This post discusses Israeli consumerism, and is only available in Hebrew)

ההורים של אשתי רכשו דירה חדשה וביקשו את עזרתי בהכנת מערכת אודיו מרכזית שתנגן מוסיקה בחדרים. כמה פוסטים אחרים (זהירות, אנגלית) בבלוג זה מתארים את המערכת והפתרונות שאני עוזר להם ליישם. אבל נושא אחד שבו הגעתי לגילויים מרעישים ומרגיזים הוא נושא רכישת הרמקולים.

רמקולים, ומערכות היי-פיי בכלל, הם תחום צרכני רגיש. הנושא מורכב: עבור טכנופובים, יש יותר מדי התעסקות במערכות טכניות מורכבות; עבור מהנדסים יש יותר מדי התעסקות בפסיכופיסיולוגיה ותפיסה. ואחרי המורכבות, צריך להתמודד עם ים של אינפורמציה ודיסאינפורמציה שמפיצים אודיופילים, ועכשיו לך תבין אם לכבל מסוים יש צליל “חם” יותר או שמדובר בשטויות. ואם זה לא מספיק, הרבה אנשים מתקינים מערכות כאלה יחד עם שיפוץ הבית או קניית בית חדש, ורבים שמחים למכור באותה הזדמנות ציוד אודיו במחירים מתאימים (כלומר זולים יחסית לקניית בית, אבל יקרים יחסית לקניית ציוד אודיו) – זו תופעה שבולטת במיוחד ברמקולים “ארכיטקטוניים”, כלומר רמקולים שקועים בקירות, שאותם אנשים כמעט תמיד קונים בזמן שהם עושים שיפוץ או קונים בית. נראה לי שיש גם הטיות פסיכולוגיות נוספות שבאות לידי ביטוי, כמו התקווה של אנשים שהם ישמעו יותר מוסיקה עם המערכת החדשה (ומעטים אכן משנים את ההרגלים), וכתוצאה מכן נכונות להוציא על היי-פיי  סכומים שלא באמת תואמים את כמות השימוש שבאמת יעשו במערכות.

בקיצור, רמקולים זה לא גבינת קוטג’. ובכל זאת, כשההורים של אשתי קיבלו הצעת מחיר של 25,000 ש”ח לרמקולים ארכיטקטוניים (כחלק ממערכת אודיו ביתית שתעלה בסה”כ יותר מ-100,000 ש”ח), זה נראה לי ממש מגוחך. אז חיפשתי ב”זאפ” וגיליתי שעבור הרמקולים עצמם, הצעת המחיר הזאת לא יוצאת דופן לעומת מחירם של רמקולים כאלה בארץ. הייתכן שזה המחיר ה”הוגן” עבור רמקולים כאלה?

מסתבר שלא. בארה”ב, רמקולים זהים עולים הרבה פחות. לדוגמה:

  • רמקולים שקועים PolkAudio RC85i עולים בארה”ב, נכון ליום כתיבת הפוסט הזה, $140 (לפי google product search), שהם כ-520 ש”ח. בארץ לא פחוץ מ-2500 ש”ח (לפי זאפ). כמעט פי 5 מהמחיר בחו”ל.
  • רמקולים לגינה PolkAudio Atrium45 עולים בארה”ב $106, כ-400 ש”ח. בארץ לא פחות מ-2,450 שזה יותר מפי 6.

הדוגמאות האלה חלקיות, כי השוויתי פה רמקולים מדגם זהה שנמכר גם בארץ וגם בארה”ב. במקרים רבים, אי אפשר להשוות, כי בארץ מוכרים דגמים ישנים יותר מאלה שנמכרים עכשיו בחו”ל, ובכלל – מבחר הדגמים בארץ מצומצם למדי. הרמקולים שרכשתי עבור הסראונד זהים בתכונותיהם לרמקולים שהוצעו לי תמורת 3,500 ש”ח לרמקול, אך כלל אינם נמכרים בארץ (מסתבר שלא מביאים לארץ את הרמקולים השקועים של Pioneer). הם עלו לי $120 לרמקול – אם הייתי קונה בארץ הייתי משלם יותר מפי 7.

לייבוא רמקולים מארה”ב יש כמה השלכות. רמקולים זה גדול, אז זה לא בדיוק פריט שאפשר לבקש מהחברים שנוסעים לארה”ב שישימו במזוודה, בטח לא אם קונים 10 רמקולים. מצד שני, קל מאוד לייבא אותם במשלוח: הם שוקלים מעט, הם אינם דורשים אישור של מכון התקנים, ואם קונים אותם בשביל בית חדש או שיפוץ אז יש מספיק סבלנות לחכות כמה שבועות עד שיגיעו. את הרמקולים שקניתי להורים של אשתי, 10 במספר (5 רמקולים שקועים לסלון, 3 רמקולים תקרתיים ושני רמקולים לגינה) קניתי באמזון, ושלחתי לארץ דרך Ushops. השירות המצוין של ushops מאפשר לשלוח בדואר ים, שמגיע תוך חודש וחצי אבל עולה הרבה פחות. מכיוון שהרמקולים עולים יותר מ-$75 ליחידה, צריך לשלם עליהם גם מכס של 33% (הורדת המכסים המפורסמת של ביבי בעקבות ועדת טרכטנברג לא כללה רמקולים).

בסופו של דבר,  רכשתי 10 רמקולים מעולים, שהוצעו לי בארץ ב-25,000 ש”ח. שילמתי עליהם ל-Amazon.com סכום של 4159.45 ש”ח (כולל עמלת ההמרה של ויזה). משלוח ומכס עלו לי בסה”כ 2,625 ש”ח נוספים. הרמקולים הגיעו לפתח ביתי חודש וחצי אחרי שהזמנתי אותם, ובסה”כ שילמתי 6,785 ש”ח – כרבע מהצעת המחיר שההורים של אשתי קיבלו.

הערות

  1. אמזון לא תמיד הכי זולים. העדפתי לקנות אצלם כי אני סומך עליהם, כי הם לא עושים בעיות עם כרטיס אשראי ישראלי, וכי יש להם את המבחר הכי גדול כך שיכולתי לקנות את כל הרמקולים במקום אחד.
  2. את המשלוח לארץ עשיתי דרך ushops כי יש להם אופציה של משלוח בדואר ים, שלא היתה אצל המתחרים שלהם (בדקתי אצל mustop, אמריקן אקספרס ו-TNT). המחיר שלהם, בזכות המשלוח בים, היה נמוך מאוד. אני מתכוון להישאר לקוח שלהם – האתר שלהם מצוין, מאפשר עדכון און-ליין למצב החבילה, ולכל שאלה שהיתה לי קיבלתי תשובה בצ’אט. (זה נראה כמו פרסומת, אבל זה לא – אני לא קשור אליהם והם לא משלמים לי לכתוב את זה)

עוד הערות

  1. בעקבות החוויה המאוד-חיובית הזאת, קניתי עוד ציוד אודיו בשיטה הזאת. עשיתי משלוח של כל הכבלים האופטיים, הדיגיטליים (קואקס), האנלוגיים (patch cables) וכבלי הרשת שנחוצים למערכת מ-monoprice. הכבלים מאיכות מעולה ועלו יחד פחות מ-$50 כך שהמשלוח פטור ממכס ומע”מ. המשלוח עלה $26. גם על זה אני ממליץ.
  2. כדי לחווט את הרמקולים ברחבי הבית, קניתי גליל של 150 מטר כבל רמקולים מאיכות מעולה (14AWG). כבלים זה דבר כבד ולכן המשלוח כבר היה יקר יחסית, כ-$90 על כבל שעלה $140. בסה”כ שילמתי קצת פחות מ-900 ש”ח על הכבל והמשלוח שלו. כבל דומה היה עולה בארץ 1200-1500 ש”ח. אבל בדיעבד, אני מצטער שהתפתיתי לקנות כבל מאיכות כל-כך גבוהה; כנראה שההבדל באיכות בין כבל כזה לכבל שעולה רבע הוא בלתי מורגש לבני תמותה.
  1. No comments yet.
  1. No trackbacks yet.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: